The Basic Principles Of wiersz o morzu
The Basic Principles Of wiersz o morzu
Blog Article
PS Macie swoje ulubione cytaty o morzu? Z jakimi książkami, piosenkami lub wierszami kojarzy Wam się np. Bałtyk? Więcej złotych myśli w dziale Cytaty.
„Szron starożytnego marynarza” Samuela Taylora Coleridge'a (1798) to przypowieść domagająca się szacunku dla stworzeń Bożych, wszystkich stworzeń wielkich i małych, a także dla imperatywu narratora, pilności poety, potrzeby nawiązania kontaktu z publicznością. Rozpoczyna się najdłuższy wiersz Coleridge'a:
Słynna elegia Walta Whitmana dla zamordowanego prezydenta Abrahama Lincolna (1865) zawiera całą swoją żałobę w metaforach marynarzy i żaglowców – Lincoln jest kapitanem, Stany Zjednoczone Ameryki są jego statkiem, a jej straszna podróż to właśnie zakończona wojna domowa w „O Kapitanie! Mój kapitan!" To niezwykle konwencjonalny wiersz dla Whitmana.
Proporczyk trzepoce na wietrze, gdy okręt mknie, mknie tak statecznie – a wokół ścigłe fale prą przed siebie, Otaczając go tanecznym korowodem blasków i pian. tłumaczenie Zygmunt Glinka
Dwanaście lub czternaście mil wzdłuż średnicy, dwanaście lub czternaście mil wody w ruchu starcza, by dać najdoskonalsze wyobrażenie piękna dostępne człowiekowi w jego chwilowym miejscu zamieszkania”. Charles Baudelaire, „Pisma. Sztuczne raje”
Nasz Bałtyk jest też piękny o każdej porze roku! Kusi gorącym piaskiem w lato, zachwyca wiersz o morzu surową naturą w zimie. Wiosną pięknie budzi się do życia, a jesienią często pokazuje groźny czar sztormów i zachęca do poszukiwania bursztynów.
Tennyson napisał własną elegię, a Robert Louis Stevenson napisał własne epitafium w „Requiem” (1887), którego wersety zostały później zacytowane przez AE Housmana w jego własnym poemacie pamiątkowym dla Stevensona „RLS”. Te słynne wersy są znane wielu i często zacytowany.
„O morze! Jakże często zda mi się, że łowię/ Uchem szum twych ogromnych wód i w tej muzyce/ Słyszę mistycznych epok głuche tajemnice…”. Kazimierz Przerwa-Tetmajer, „Morze”
Pogoda bywa kapryśna, narzekamy na ceny, ale i tak wielu z nas każdego roku z radością odwiedza Bałtyk w sezonie letnim. To dobry instant, by spojrzeć na niego przez pryzmat słowa pisanego. Zapraszam więc na cytaty o morzu!
„Ale morze to potężna dusza, nieustannie skarżąca się na jakąś wielką, nie dającą się utulić boleść, zamkniętą w nim po wsze czasy. Nigdy nie będziemy w stanie zgłębić tej nieskończonej tajemnicy, możemy tylko wędrować z uczuciem głębokiej czci i oczarowania po jej wąskim skraju.
Wszyscy liczymy jednak na relaks, poprawę samopoczucia czy regenerację. Jedni wybierają liczne atrakcje turystyczne, a inni błogie lenistwo na plaży czy sporty wodne.
Komentarz: Benedetti mówi o morzu jako o czymś tajemniczym, pełnym ukrytych wiadomości; opisuje jej fale, jej wody i poprzedzający ją brzeg.
„Spektakl morza zawsze robi głębokie wrażenie. Jest to obraz nieskończoności, która nieustannie przyciąga myśli iw której myśl nieustannie się gubi”. Madame de Staël
przez Powiał wicher bujny — i szeleszcząc wpada W rozpoztarte żagle, szamoce linami, Pełnemi go garnie łakomie piersiami Wędrowna na łodzi gromada. Dalejże na morze!
Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru.